Moc atrakcji na Gminnych Dożynkach w Świątkach

Pomimo deszczowej pogody, jak co roku organizatorzy świątkowskich dożynek zafundowali uczestnikom wiele atrakcji i moc emocji.

Zgodnie z tradycją  dożynki rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Kosmy i Damiana w Świątkach. Następnie korowód dożynkowy udał się do Parku Wiejskiego w Świątkach, gdzie starostowie Państwo Piaseccy z Gołogóry przekazali chleb dożynkowy na ręce przewodniczącego Rady Gminy  p. Szewczyka.

Tradycyjnie odbył się także konkurs na wieniec dożynkowy, który wygrało sołectwo Gołogóra. II miejsce zajęło sołectwo Różynka, a III- sołectwo Garzewo. Wyróżnienie otrzymało sołectwo Świątki, Kwiecewo i Włodowo. Nie zabrakło emocji związanych z konkursem o tytuł „Super Sołtysa” i „Super Samorządowca”, podczas którego uczestnicy zmagali się z biciem piany, odymianiem, ciągnięciem liny oraz strzelaniem.  Rozstrzygnięto także ponadregionalny ekologiczny konkurs kulinarny „Domowe ciasto ze śliwką.” Pierwsze miejsce zajęła A.Kostrzewa, a kolejne T.Sitarska i S.Zych. Wyróżnione zostały ciasta J. Auksztal, T.Czekalskiej i B.Zych, natomiast nagrodę publiczności otrzymała B.Żak.

Ważnymi punktami dożynek w Świątkach były także akcje dofinansowane z WFOŚiGW w Olsztynie: „W owczej zagrodzie” i „Ratujmy owady”. Można było obejrzeć różne rasy owiec, pokaz strzyżenia i zaganiania owiec, skosztować jagnięciny oraz wziąć udział w warsztatach  budowy ekologicznych domków dla owadów pożytecznych. Obyło się także „Narodowe czytanie” „Wesela” S. Wyspiańskiego. Ponadto odbyły się warsztaty i pokaz pieczenia ekologicznego chlebka na patyku i podpłomyków, stoiska uginały się od swojskiego jadła, rękodzieła i sztuki ludowej. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Czekało na nie stoisko edukacyjne ph. „Potulny jak baranek”. Natomiast dorośli mogli wziąć udział w licytacji oraz spróbować swoich sił na plenerowej strzelnicy sportowej.

Zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Urzędu Gminy promujące Gminę Świątki. Za rozwiązanie krzyżówki dotyczącej gminy można było otrzymać fajne gadżety. Pracownicy Urzędu Gminy częstowali także kawą, herbatą i ciastem. Chętni mogli sobie zrobić zdjęcie z wykorzystaniem fotościanki prezentującej walory Gminy.

Imprezę uświetniły występy zespołów: Reszelanie,  „Silnej Grupy Na Wezwanie”, zespołu coverowego Art Melody oraz gwiazdy wieczoru – zespołu Maxel.

Główni organizatorzy Urząd Gminy w Świątkach i Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach stworzyli dożynkowy klimat, który na długo pozostanie w pamięci uczestników dożynek.